Hver morgen modtager jeg en mail fra vores presseovervågning, som giver et overblik over, hvor og hvordan jagt bliver omtalt i medierne. Heldigvis er der jævnligt mange positive historier om vores fælles passion – jagten.
Derfor vil jeg gerne sende en stor og velfortjent ros til alle jer, der landet over har bidraget med en formidabel indsats for at vise, hvad jagt egentlig er, overfor dem, der måske ikke kender til jagtens værdi og betydning. I denne tid er det især rågereguleringen og bukkejagten, der har været i fokus, og de mange gode fortællinger er med til at styrke den brede accept af jagten i samfundet. En accept, der heldigvis er høj i Danmark.
Dette blev bekræftet endnu en gang i 2025, hvor en ny befolkningsundersøgelse viser, at 89 procent af befolkningen accepterer jagt, mens kun 4 procent er imod. En lille gruppe har endnu ikke taget stilling. Her spiller de gode, lokale pressehistorier en afgørende rolle. De gør jagten nærværende og forståelig for den brede befolkning – og det virker. Derfor en stille, men oprigtig opfordring: Bliv ved med det gode arbejde.
Et andet vigtigt emne er de sociale medier. Her ser jeg dagligt, hvordan nye jægere bliver hjulpet godt på vej – både med rågeregulering og bukkejagt – hvad enten det sker gennem foreninger eller enkeltpersoner. Også herfra skal lyde en stor ros og en opfordring til at fortsætte det gode arbejde.
Afslutningsvis vil jeg fremhæve endnu et resultat fra befolkningsundersøgelsen: 12 procent af danskerne svarer, at de ikke føler sig trygge i naturen under jagtsæsonen. Det tal har ligget nogenlunde stabilt de seneste tre år. Man kan mene, det er ubegrundet, da der ikke er rapporteret ulykker med ikke-jægere under jagt. Men det ændrer ikke ved det faktum, at en mindre del af befolkningen føler utryghed – og det er vores ansvar at tage alvorligt.
Vi kan alle bidrage til at mindske denne utryghed – blandt andet ved at møde ikke-jægere med åbenhed og venlighed under rågeregulering og bukkejagt, og ved at tænke os grundigt om, før vi afgiver skud. Derfor vil jeg opfordre jer til at tage en god snak med dem, I møder i naturen under jagten – en venlig gestus kan gøre en stor forskel.
Endnu en gang: Tak for den store indsats, der ydes for vildtet, jagten og jægerne. Og et stort knæk og bræk med rågereguleringen og bukkejagten i resten af sæsonen!
Med venlig hilsen Claus Lind Christensen
Formand Danmarks Jægerforbund
P.S. Skulle nogen være i tvivl om hvordan I skal håndtere en konkret situation med pressen, så skal I ikke holde jer tilbage for at kontakte vores presse- og kommunikationskonsulent Carsten Riis Høeg (crh@jaegerne.dk).